Az infrafűtés az infravörös sugárzás (hősugárzás) kibocsátásával melegítő fűtőtestekkel történő fűtést jelent. Ez a gyakorlatban az elektromágneses hullámok infravörös tartományába tartozó hullámokat (hőhullámokat) kibocsátó elektromos hősugárzókat jelent. Az infravörös hősugárzás sajátos vonása, hogy a levegőt nem melegíti fel, csak a hősugárzást elnyelni képes embereket és tárgyakat.Az infrafűtés az infravörös sugárzás (hősugárzás) kibocsátásával melegítő fűtőtestekkel történő fűtést jelent. Ez a gyakorlatban az elektromágneses hullámok infravörös tartományába tartozó hullámokat (hőhullámokat) kibocsátó elektromos hősugárzókat jelent. Az infravörös hősugárzás sajátos vonása, hogy a levegőt nem melegíti fel, csak a hősugárzást elnyelni képes embereket és tárgyakat.
Müködési elv: A helyiségek fűtésére használt fűtőkészülékek a hőt a környezetüknek 2 módon adhatják át:
A hagyományos, konvekciós fűtéssel (konvektorok, radiátorok) a levegőt melegítjük fel, majd ez a levegő keveredik a helyiségben a falakat, tárgyakat felmelegítve. A hősugárzással átadott hő e fűtőtesteknél minimális. Az infravörös hősugárzást kibocsátó fűtéseknél (infrafűtés) viszont a hősugárzás a levegőt nem, csak közvetlenül a tárgyakat, embereket melegíti fel. A tárgyakra (falak, bútorok, padló) és emberekre eső hősugárzás kb. 15%-a visszaverődik, a maradék 85%-ot elnyelik. Ezután az így felmelegedett tárgyak adják tovább a hőt a környezetnek, felmelegítve a levegőt is. Az infravörös hősugarak hatása hasonló a Nap sugarainak hatásához, amikor napsütéses téli napon a hideg levegő ellenére arcunkon érezzük a napsugarak melegét. E hasonló viselkedés nem véletlen: A napfény és az infravörös hősugárzás egyaránt elektromágneses sugárzás, csak annak más hullámhosszú tartománya.
Ha klímát alulméretezik, ( leggyakoribb hiba ) akkor általában a beruházási költség alacsonyabb lesz, ami a megrendelő számára csábító lehet, viszont pont akkor nem fog megfelelően működni amikor a legnagyobb szükség van rá és az élettartama is rövidebb lesz a folyamatos túlterhelés miatt. Ez esetben még egy klíma vagy nagyobbra csere a megoldás. Ezáltal a végén akár a többszörösébe is kerülhet az újratelepítés miatt. Erre még hozzájön a megrendelő idegeskedése, felesleges időtöltése, esetleges pereskedés ahelyett hogy a berendezést használná.
Ha a rendszert túlméretezik annak ugyancsak a megrendelő pénztárcája látja kárát, hiszen feleslegesen fizet ki több pénzt egy nagyobb berendezésért ami nincs kihasználva.
Fontos megjegyezni hogy a felvett villamos teljesítmény (W) valójában mindig jóval kevesebb a névleges fűtő-hűtő teljesítménynél. A valós villamos fogyasztást külön adják meg a klímákhoz: áramfelvétel (A) vagy teljesítmény felvétel (W) formában, míg méretezésnél hőszállítás alapján számolunk. Egy átlagos lakossági klímaberendezés kevesebbet fogyaszt, mint egy porszívó vagy egy hajszárító. Erről digitális háztartási fogyasztásmérővel is meggyőződhet, amellyel akár az éves összfogyasztást is végig tudja követni.
Az inverteres klímaberendezés egy olyan légkondicionáló típus, amely a kompresszor működését folyamatosan szabályozza a hűtési vagy fűtési igényeknek megfelelően. Az inverter technológia lényege, hogy a kompresszor nem állandóan maximális kapacitáson működik, hanem változtatja a fordulatszámát, így az energiafelhasználás hatékonyabb és a hőmérséklet szabályozása pontosabb.
Az inverteres klíma előnyei:
Működési elv:
Összességében az inverteres klímaberendezések modern, energiatakarékos és kényelmes megoldást nyújtanak a lakások és irodák hűtésére és fűtésére.
Az, hogy egy klíma fűtésre optimalizált, azt jelenti, hogy a készüléket úgy tervezték és alakították ki, hogy hatékonyan és gazdaságosan biztosítson fűtést hidegebb időjárási körülmények között is. Az ilyen klímaberendezések rendelkezhetnek speciális funkciókkal és technológiákkal, amelyek különösen alkalmassá teszik őket fűtési célokra. Néhány jellemző, ami egy fűtésre optimalizált klímát megkülönböztethet:
Összefoglalva, egy fűtésre optimalizált klíma jobban és gazdaságosabban képes biztosítani a fűtést hideg időjárási körülmények között, és általában hosszabb élettartamú és megbízhatóbb is, mint a hagyományos klímaberendezések.
A megfelelő teljesítményű klímaberendezés kiválasztása több tényezőtől függ, mint például a helyiség mérete, a hőszigetelés minősége, az ablakok mérete és elhelyezkedése, valamint a helyiségben található hőforrások (például elektronikai eszközök) száma. A teljesítményt általában BTU-ban (British Thermal Unit) vagy kW-ban (kilowatt) adják meg. Íme néhány lépés, amelyek segíthetnek meghatározni a szükséges teljesítményt:
A helyiség alapterületének kiszámítása az első lépés. Ez egyszerűen a hosszúság és szélesség szorzatával történik.
Egy általános iránymutatás szerint minden négyzetméter területre körülbelül 100-150 BTU szükséges.
Például, egy 20 négyzetméteres szoba esetében: 20 m2×100 BTU=2000 BTU20m2×100BTU=2000BTU
A H tarifa egy kedvezményes áramdíjszabás, amelyet kifejezetten fűtési célú berendezések (például hőszivattyúk) üzemeltetésére alakítottak ki Magyarországon. Az igénylés folyamata általában a következő lépéseket foglalja magában:
Először ellenőrizd, hogy jogosult vagy-e H tarifára. Az igénylés feltételei közé tartozik például az, hogy a H tarifás mérővel ellátott áramkör csak fűtési célú berendezéseket táplálhat.
Vedd fel a kapcsolatot az áramszolgáltatóddal (pl. E.ON, MVM, NKM). Az áramszolgáltató weboldalán vagy ügyfélszolgálatán keresztül tájékozódhatsz a részletes igénylési folyamatról.
Az áramszolgáltató általában különböző dokumentumokat kér az igényléshez, például:
Biztosítanod kell, hogy a H tarifa igénybevételéhez szükséges műszaki feltételek teljesüljenek, például:
A szükséges dokumentumok összegyűjtése után nyújtsd be az igénylést az áramszolgáltatónál. Az igénylés benyújtható személyesen, postai úton vagy online ügyfélszolgálaton keresztül, a szolgáltató elérhető lehetőségeitől függően.
Az áramszolgáltató elbírálja az igénylést, és ha minden feltétel teljesül, megkötik veled a szerződést a H tarifás áramellátásra.
Az áramszolgáltató gondoskodik a H tarifás mérőóra telepítéséről és üzembe helyezéséről. Ez a folyamat magában foglalhatja a helyszíni szemlét és a mérőóra felszerelését.
A mérőóra telepítése és üzembe helyezése után kezdheted meg a H tarifás áram használatát a fűtési rendszered működtetéséhez.
A klímaszerelés több lépésből áll, amelyeket szakszerűen és pontosan kell elvégezni annak érdekében, hogy a klímaberendezés megfelelően működjön és hosszú élettartamú legyen. Az alábbiakban összefoglalom a klímaszerelés lépéseit:
A.) Tervezés és Előkészület
B.) Beltéri egység felszerelése
C.) Kültéri egység felszerelése
D.) Csövezés és kábelezés
E.) Elektromos csatlakozások
F.) Hűtőközeg töltése
G.) Beüzemelés és tesztelés
H.) Használati és karbantartási útmutatás
I.) Dokumentáció és garancia